Pozoruhodný příběh mýtů a fakt o jednom z nejvýznamnějších keltských pokladů, nalezeném roku 1882 v Obřím pramenu v Lahošti u Duchcova. Věra Bartošková ve spolupráci s Petrem Budinským, Svatoplukem Havrlíkem, Miroslavem Gloserem a Vladimírem Homolou. Obálka a grafická úprava Lenka Fischerová. (2008)

V nakladatelství Společnosti přátel města Duchcova KAPUCÍN vyšla kniha publicistky Věry Bartoškové „Duchcovský poklad v Lahošti“, která významně zaplňuje další nepříliš známá místa v severočeské historii, a to opomíjený vztah pokladu s mytologií Keltů. Stostránková publikace bohatě vybavená barevnými ilustracemi a dokumentárními fotografiemi, graficky upravená výtvarnicí Lenkou Fischerovou, je vlastně první knihou o pokladu věnovanou široké veřejnosti.

Jeden z největších keltských nálezů byl objevený v roce 1882 v Obřím prameni v obci Lahošť na duchcovském valdštejnském panství. Do posvátného kotlíku vhodili naši prapředkové při obětním rituálu několik tisíc bronzových spon, náramků a prstenů a ten pak vhodili do mohutného vřídla. Buď si chtěli vodní božstvo naklonit v závažné životní situaci a nebo mu vyjádřit vděčnost. Poklad se stal brzy po objevu základním kamenem pro rozbor keltského umění ve 4. století před n. l. V současné době je součástí expozic Národního muzea v Praze a prestižních muzeí Evropy a nechybí ani na žádné reprezentativní výstavě o keltském umění a kultuře u nás a v zahraničí.

Celá publikace je ovšem jedním pozoruhodným „příběhem mýtů a fakt“. Souvisí totiž s dramatickými okolnostmi na Teplicku, s první a jednou z největších důlních katastrof v hnědouhelném revíru na dole Döllinger, se zmizením světoznámých teplických termálních pramenů a jejich hledáním, s novými významnými vědeckými objevy. V současnosti je magické místo, kde vyvěralo na povrch horké obří vřídlo a v dávných dobách už využívané k blahodárným koupelím, významným regulačním centrem pro podzemní vody v regionu.

Celou publikací prolínají náznaky z keltské filosofie a kultury: pro Kelty je posvátno ve všem, co nás obklopuje, není rozdíl mezi bohem, lidmi a přírodou, druidové věřili, že svět je konečný a jednoho dne při katastrofě se lidem vymkne vláda nad živly a všechno bude zničeno ohněm a vodou.

Cena je 240 Kč.