Ve stopách bájných Keltů. Jičínsko, 9. září 2004, Iva Petráčková Kdo jiný by měl osídlit zámeckou zahradu při letošním festivalovém tématu Pohádky a báje Českého ráje, než bájní Keltové?
V zámecké zahradě se dozvíte, jak žili Kelti, jaké dovednosti ovládali, jak bydleli, jak se stravovali. Sdružení Keltoi bude na festivalu Jičín - město pohádky hostovat až do soboty.
Jičín - Zámecký park nabízí o festivalu příhodné místo pro hostování zbrojnošů, loupežníků, indiánů, letos jej zase osídlili Kelti. Až do soboty sem můžete zavítat a pohovořit si s členy sdružení Keltoi z Mladé Boleslavi, kteří zde vytvořili keltskou osadu, aby dětem přiblížili život našich předků. Jsou zde k vidění šperky, svatyně, tkalcovská a dřevodělná dílna, kovárna i kuchyň.
Nevšední prvenství
Vše je v provozu, takže se tu zájemci dozvědí, jaké nástroje, úsilí a vynalézavost museli příslušníci tohoto národa vyvinout k výrobě nádob, vybavení svých obydlí, k vaření, ale i spoustu zajímavostí z jejich života. Vyzkouší si i drcení zrní kamenem na mouku. "Kelti jako první nosili kalhoty, typické pro ně jsou nákrčníky, které byly znakem moci," říká Anna Kadlečková, která dětem vyprávěla o tom, jak se Kelti oblékali, vyráběli vlnu a len. V kotlíku na ohni připravují další nadšenci polévku, péct se budou i ryby a placky na kameni. "Na festivalu jsme už podruhé, i tady je vidět, že zájem o historii stoupá. Češi už neinklinují k Americe a Rusku, uvědomují si, že mají vlastní kořeny," říká Václav Horák.
Nocování v parku
Členové sdružení, které vzniklo v roce 1994 a má přibližně třicet členů, nocují v parku. Důvod je prozaický, nechtějí přijít o svůj inventář, který si z bronzu, kamene, dřeva, kůží sami vyrábějí podle archeologických nálezů.
V období školních výletů připravují ve své osadě v Mladé Boleslavi výukové programy zaměřené také na keramiku, rozdělávání ohně, kovotepectví a kvizy.
Foto: Radmila Šepsová