Magické keltské krajiny
Syrová krása drsných krajů na evropském pobřeží Atlantiku probouzí v mnohém návštěvníku tajemné chvění a pocit, že má k zemi bičované větry a otloukané oceánem hlubší vztah. Jakoby sem patřil. To pouto si nosíme v genech. Stejně jako na Britských ostrovech nebo žulovém poběží Bretaně žili totiž i na území dnešních Čechách obávaní válečníci – Keltové. Hledání keltských kořenů oslovuje stále více lidí a oslovuje také nás. Vydáváme se na cesty do Irska, Skotska, Bretaně a španělské Galície, v Čechách pořádáme koncerty kapel hrajících hudbu ovlivněnou Kelty, připomínáme si keltské svátky, které určovaly běh roku našich předků, spolu s nadšenci z několika občanských sdružení se snažíme představit keltské zvyky, rituály, písně, tance i všední život laické veřejnosti. Ve spolupráci s brněnským planetáriem vznikly především zásluhou Jaroslava Lunera diafonové pořady Bretaň – dcera oceánu, Skotsko a Irsko a také putovní výstava velkoformátových fotografií „Magické keltské krajiny“.
OD NEANDRTÁLCŮ PŘES KELTY K TATARŮM
Termín: 7.6.2008
S populární archeoložkou Janou Čižmářovou tentokrát nejdříve navštívíme Hostýn – slavné keltské oppidum postavené na obranu Jantarové stezky. Poté hradiště Požaha u Nového Jičína, kdys obývané lidem Púchovské kultury, poklidnými sousedy Keltů. Vše završíme v jeskyni Šipka, útočišti neandrtálského člověka v blízkosti pravěkého hradiště Kotouč. Snad shlédneme i Trúbu ve Štramberku a další, dle časových možností.
Nástupní místa: Brno, Hulín
Výstupní místa: Olomouc, Brno
Přihlašovadlo
ŠPANĚLSKEM A PORTUGALSKEM za 8 památkami UNESCO
Termín: 26.6.2008 - 13.7.2008
Vydáte-li se s námi za poznáním Španělska a Portugalska, náruč Pyrenejského poloostrova vás přivítá rovinami uklidňujícími mysl i vysoko se tyčícími vrcholk yhor, zelení i vyprahlou zemí, chladivým Atlantikem i hřejivým Středozemním mořem, temperamentem toreadorů i nostalgií španělských dud, keltskou Galicií i Asturií, slavnými městy i místy turisty ještě nedobytými. Na své si přijdou i milovníci historie a architektury všech dob, obdivovatelé malebných výhledů do krajiny, příznivci koridy, mlsné jazýčky i znalci vína, kteří jistě ocení návštěvu vinného sklípku v Portu s ochutnávkou.
1. - 2. Pojedeme přes Německo do Francie, kde naše těla osvěžíme na plážích Lví zátoky.
3. - 5. Navštívíme strhující stavby Antoni Gaudího a středověké centrum BARCELONY - zde nás opustí skupina poutníků (viz zájezd Pěšky Španělskem za sv. Jakubem) a také benediktýnský klášter Montserrat proslavený černou Pannou Marií. Uvidíme aragonskou Zaragozu, starobylou SEGOVII (UNESCO) i ÁVILU (UNESCO) s nejzachovalejšími středověkými hradbami v Evropě. Dále přes EL ESCORIAL (UNESCO) do Madridu.
6. - 8. Nadchnou nás kamenné sochy býků keltskoiberského původu Toros de Guisando, horké hlavy pak zchladíme u přehrady Embalse de Burguillo a s novými silami zamíříme do uliček Toleda (UNESCO). Poté následuje slavné univerzitní město SALAMANCA (UNESCO), které je nejlepší ukázkou
renesanční a platereskní architektury ve Španělsku. Portugalsko nás přivítá sklenkou pravého Portského přímo v Portu a slanou vůní Atlantiku.
9. - 11. Po kruhových oppidech Citania de Briteiros navštívíme významné poutní místo Bom Jesus vysoko nad zamlženou Bragou. Vychutnáme si panoramatické pohledy ze starobylého městečka Tui na galicijsko-portugalském pomezí a výhledy na Atlantik z keltského sídliště a křesťanské
kalvárie Santa Tecla. V Baioně uvidíme repliku Kolumbovy kotvící lodi Pinta a poplavíme se odtud lodí přenocovat na bizarní ostrovy Las Islas Cíes. Přes starobylé rybářské Combarro dorazíme do staroslavného SANTIAGO DE COMPOSTELA (UNESCO).
12. Nejdůležitější výtvor španělského gotického umění – Portál slávy, tedy hlavní brána katedrály. Poté se vydáme na středověký „konec světa“ Cabo de Fistera – nejzápadnější mys Španělska, setkání s našimi poutníky, kruhové keltské domky u vesničky Borneiro.
13. - 18. Čekají nás prerománské klenoty OVIEDA (UNESCO), od nichž se přesuneme do pohoří Picos de Europa, kde strávíme den prosluněné horské turistiky. Prožijeme atmosféru jedné z nejslavnějších španělských fiest Sanfermínes při tradičním běhu před býky uličkami Pamplony. Skrz Pyreneje pojedeme pro léčivou vodu do proslulých (UNESCO), večer strávíme ve středověkém hradebním městě CARCASSONE a hajdy domů.
Přihlašovadlo
SKOTSKO za Lochnesskou na bicyklu
Termín: 27.6.2008 - 12.7.2008
O drsné zemi na severu Velké Británie jste již zajisté něco slyšeli. Muži v typických sukních, svižná a živelná muzika, libozvučné skotské dudy, tajemná a pověstmi opředená hluboká jezera, monumentální starobylé hrady v lůně krásné přírody, do věčných převalujících se mlh ponořená vřesoviště, zelené travnaté pastviny plné pasoucích se ovcí a skotu, řeky, všudypřítomná romantika a spousta dalšího. Nezatoužili jste se ale někdy tímto velmi zajímavým koutem země jen tak toulat v sedle vašeho kola a okusit, jak voní vřes, rašelina či pravá skotská whisky zrající po desítky let v mohutných dubových sudech? Cykloetapy jsou vždy voleny tak, aby si své užili jak pohodáři, tak milovníci náročných tratí. Denně si dáme 40–80 km. Prodloužení je samozřejmě možné. Díky úzkým „okreskám“ a síti cyklostezek unikneme většímu silničnímu provozu.
1. - 2. Z Brna busem přes Prahu, Plzeň, Německo, Francii, plavba trajektem kolem bílých útesů doverských do Anglie.
3. První vyjížďka ještě v Anglii v okolí malebného CAMBRIDGE, jednoho z nejproslulejších anglických univerzitních měst, odpolední přejezd na severní část ostrova do Skotska.
4. Poježdění jihozápadním Skotskem – krajem skotského barda - básníka Roberta Burnse.
5. - 8. Malebná horská oblast THE TROSSACHS s královnou skotských jezer – Loch Lomond. Krajina kopců, jezer, vřesovišť a lesů, kde možná potkáme i skotského národního hrdinu Rob Roye. Vedle přírodních zajímavostí navštívíme také tradiční palírnu whisky a malebná městečka Callender, Killin, Aberfeldy a Pitlochry. V KENMORE se zúčastníme typických skotských her Higland´s Games s neopakovatelnou atmosférou.
9. - 10. Oblast mysu ARDNAMURCHAN skýtá za každou zatáčkou nejen panorama hor, jezer a moře ostrovů, ale často i historickou připomínku legendárního Jakobitského povstání.
11 - 12. Dvě etapy tzv. VELKÝM ÚDOLÍM se světoznámým jezerem Loch Ness, Kaledonským kanálem a městem Inverness nazývaným „bránou Skotska”. Návštěva tragického bitevního pole CULODEN MOOR a megalitického komplexu CLAVA CAIRN. Pokusíme se vyšplhat na nejvyšší a nejnavštěvovanější horu skotských Highlands a také celé Velké Británie – BEN NEVIS (1.344 m), která nám, dá-li počasí, nabídné velkolepé výhledy.
13. - 14. Čekají nás celkem tři vpravdě královské etapy: na zámku BALMORAL má totiž letní sídlo anglická královská rodina, dále navštívíme sídlo skotských králů EDINBURGH a nakonec už v Anglii poznáme STRATFORD UPON AVON, rodiště nesmrtelného krále divadelního dramatu Williama Shakespeara, zasazené v krajině vodních kanálů.
15. Na závěr zájezdu si od sedel kol odpočineme, abychom si pěšmo prohlédli hlavní město LONDÝN (Hyde Park, Buckinghamský palác, Tower of London (UNESCO), Westminster Abbey (UNESCO), Big Ben).
16. Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna ve večerních hodinách.
Přihlašovadlo
IRSKO
Termín: 11.7.2008 - 27.7.2008
Na smaragdovém ostrově objevíme památky našich předků v podobě dolmenů, hrobek, kamenných kruhůa klášterů, stejně jako tajemné keltské kříže čnící z půdy dávných pohřebišť. Vychutnáme si podmanivou krásu tamních národních parků i hřmění vln Atlantiku tříštících se o rozervané útesy. Projdeme se kvetoucími vřesovišti na náhorních planinách a až se celí mokří z jemného deště a mlh vrátíme do civilizace, s radostí přijmeme pohostinnost věhlasných irských hospůdek s živou muzikou a lahodnou chutí piva Guinness, či pravé whiskey. Abychom se nestěhovali každý den z kempu do kempu, vystřídáme v Irsku jen několik základen, z nichž podnikneme hvězdicové výlety do blízkého i vzdáleného okolí.
1. - 3. Noční přejezd Německem, Belgií a Francií na trajekt přes La Manche, návštěva středověkého poutního města CANTERBURY (UNESCO) s gotickou královnou katedrál. Nejproslulejší megalitická stavba STONEHENGE (UNESCO), legendami opředené GLASTONBURY – opatství s hrobem krále Artuše, vrch Glastonbury Tor, studna sv. Grálu. První kemp leží na dohled od Dublinu, takže večer lze samostatně vyrazit do víru města.
4. - 7. Výprava do nejrozsáhlejších irských hor Wiclow mountains (znáte je z filmů Statečné srdce a Excalibur), tajemné rozvaliny opatství GLENDALOUGH na břehu jezera obklopeného skalisky a srázy porostlými vřesem. Čeká nás DUBLIN se slavnou Trinity College i čtvrtí Temple Bar proslulou úzkými uličkami, hospůdkami,muzikanty, proudy Guinesse, cideru a whiskey. V údolí řeky Boyne na nás dýchne doba kamenná,v Monasterboice uvidíme jedinečné keltské kříže a rozhlédneme se z Hill of Tara – legendami opředeného sídla irských velekrálů.
8. - 10. Cestou na západ okusíme v LOCKES DISTILLERY pravou irskou whiskey. Na západním pobřeží se ubytujeme v centru irského jazyka Galway. Fakultativní výlet lodí na Aranské ostrovy (trajekt cca 25 EUR), pověstné nejen ovčí vlnou, ale i megalitickými kamennými pevnostmi. Samozřejmě nesmí chybět túra fotogenickým NP Connemara.
11. - 14. Cestou na jihozápad prozkoumáme krasovou oblast Burren, dolmen Poulnabrone a také se zastavíme na impozantních Mohérových útesech. Při vhodném počasí zdoláme nejvyšší horu Irska CARRAUNTOOHILL (1.039 m), v opačném případě túra v NP Killarney.Nezapomenutelná atmosféra poloostrova Dingle – nejzápadnější mys Irska DUNMORE HEAD,unikátní raně křesťanský kostelík GALLARUS ORATORY.
15. - 17. Opevněný klášter ROCK OF CASHEL – s nejzachovalejší románskou kaplí v Irsku. Celodenní LONDÝN (Tower Castle (UNESCO), Tower Bridge, Buckingham Palace, Big Ben,Westminster Abbey (UNESCO), St. Paul´s Cathedral). Noční návrat přes Francii a Německo do Plzně, Prahy a Brna.
Přihlašovadlo
BRETAŇ A FESTIVAL KELTSKÉ MUZIKY mystickou krajinou na konci Evropy
Termín: 30.7.2008 - 10.8.2008
Pro lidi s jasným cílem a zasněnou myslí. Putování krásnou zemí dávných mýtů, menhirů a dolmenů,jedinečných kalvárií, drsného divokého pobřeží plného rozervaných útesů a hlavně nespoutaného oceánu neustále bušícího do pobřežních skal. Poznáme ale i zemi něžnou a plnou snění. Navštívíme rybářské přístavy a horu Svatého Michala. Tok času se zastaví mezi řadami menhirů ve světoznámém Carnacu. Ochutnáme bretaňské palačinky - crêpes, úžasné koláče, jablečný cidre („sídr”) či různé mořské příšerky a hlavně si můžeme do sytosti užít festivalu keltské hudby v Lorientu. Tam, kde nám to program umožní, zůstáváme pro větší pohodlí dvě i více nocí v jednom kempu.
1. - 2. Co nejrychleji Německem a Francií do historického města ROUEN a dále ke Smaragdovému pobřeží – Côte d‘Émeraude.
3. - 4. Prohlídka skoro pohádkového hradu v oceánu LE MONT ST. MICHEL (UNESCO), obejmeme legendární menhir Champ Dolent, obejdeme po hradbách korzárské město ST. MALO, překvapí nás přílivová elektrárna RANCE. Navštívíme středověký DINAN, vyšlápneme si po Celnické stezce na útesech mysu Cap Fréhel a zavítáme do TRÉGUIERU s nádhernou katedrálou a kamennými uličkami.
5. - 6. Procházka po Pobřeží růžové žuly – Côte de Granit Rose, návštěva perly megalitického stavitelství – TUMULUS DE BARNENEZ, seznámení s bretaňskou specialitou sakrální architektury – farními dvorci LES ENCLOS PAROISSIAUX. Pěší výlet z malebného přístavu CAMARET SUR MER po útesech s Hitlerovým atlantským valem, přes megalitické LAGATJARSKÉ ŘADY k útesům na mysu PEN HIR. LOCRONAN, městečko, kde se zastavil čas. Nocleh u Lorientu.
7. - 8. Procházky po pobřeží, koupání v moři a společná návštěva LORIENTU a festivalu keltské muziky – FESTIVAL INTERCELTIQUE. Nevynecháme bretaňský skanzen Poul-fetan ani „Divoké pobřeží“ poloostrova QUIBERON. Po oba dny nocleh u Lorientu, možnost individuální návštěvy mezinárodního hudebního festivalu.
9. - 10. Mekka megalitů – muzeum pod širým nebem u LOCMARIAQUERU. Město květinových
zahrad VANNES, vycházka v oblasti nejrozsáhlejší megalitické památky světa – kamenných
řad v CARNACU i procházka v megalitickém poli Kerzerho. S Bretaní se rozloučíme procházkou legendami opředeným lesem BROCÉLIANDE. Přesun k Paříži.
11. - 12. Závěrečná návštěva PAŘÍŽE (UNESCO) – okruh od Eiffelovky k Triumfálnímu oblouku a kolem Louvru k chrámu Notre Dame. Noční jízda přes Francii a Německo do Plzně, Prahy a Brna.
Festival Interceltique v Lorientu je jednou z nejdůležitějších a nejznámějších kulturních událostí Francie. Každoročně od roku 1971 městečko Lorient ožije po deset dnů keltskou hudbou z celého světa. Pojeďte s námi oslavit tento svátek všech Keltů. Hudba zní opravdu všude. Do noci můžete bloumat ulicemi a vychutnávat netradiční atmosféru nebo na chvíli posedět v jedné z mnoha hospůdek, a to nejen při dobrém pivu a vínu, ale hlavně při úžasné muzice! A pokud máte rádi velkolepou show s mnoha hudebníky a tanečníky, ani v tom vás Lorient nezklame. Nenechte si ujít hlavní program festivalu, který se odehrává na několika podiích v centru města. Letos je festival ve znamení Skotska.Podrobnosti o festivalu se dočtete na http://www.festival-interceltique.com
Přihlašovadlo
V. Keltský LUGHNASAD
v sobotu 2. srpna 2008 program od ranního kuropění i kdyby tragáče padaly od 9.00 do 24 hodin hudba, řemesla a další zajímavosti ze života a odkazu Keltů
Po keltských archeologických nalezištích Čech a Německa
Termín: 18.10.2008 - 19.10.2008
V předposledním říjnovém víkendu se vypravíme za Kelty s šéfíkem sdružení Keltoi Vaškem Horákem.Odjezd z Brna v sobotu v 7:00 hod. Navštívíme slavná česká keltská oppida Hrazany a Nevězice + nejvýše položené keltské hradiště Obří hrad v šumavských hvozdech. Přespíme na postelích v Prášilech. V místním keltském skanzenu večer samhainové zvyky. V neděli zajedeme až do Bavor prohlédnout si u Freyungu úžasnou německou keltskou vesničku Gabreta. Cestou domů ještě prozkoumáme keltské oppidum Třísov u Českého Krumlova. Příjezd v neděli ve večerních hodinách.
Nástupní místa: Brno, Tábor
Přihlašovadlo
Poznámka:
Příští (lichý) rok se vrátíme na původní trasy zájezdů. Letošní trasy pojedeme zase až v roce sudém.