Keltoi 1994-2017

germ Encyklopedie Germánů a doby římské

Výlet za Germány 3

Šaty, oblečení u mužů
Základ oblečení u mužů tvoří přiléhavé kalhoty. Jsou dva druhy kalhot, stejně jako znáte na sklonku dvacátého století, krátké a dlouhé. Oba druhy tvoří stejný základ - každá nohavice je z jednoho kusu látky, který je sešitý na vnitřní straně. K tomu dopředu i dozadu jsou vsazeny klíny. Krátké kalhoty končí pod koleny, kde se také podvazují, dlouhé končí nad nárty a jsou k nim ještě přišity jakésy nástavce překrývající právě nárty. K tomu patří samozřejmě kožený opasek. Ke kalhotám nosíme halenu sahající až ke kolenům. Rukávy jsou vsazeny a jsou opět buď krátké nebo dlouhé. Velmi specifická je další část našeho oděvu - tvoří ji plášť. Je to obdélník, který se přehazuje přes ramena a je spojen za pomoci spony na pravém rameni.
Obě ruce máme volné a když prší, tak si plášť přehodíme přes hlavu. Tyto pláště vyrábějí naše ženy s velkou pílí, neboť jsou odrazem našeho postavení. Většinou mají lemované kraje a dlouhé třásně, charakteristickou barvou je modrá nebo písková barva s hnědými pruhy.
K oblečení neodmyslitelně patří i kožený nebo plátěný váček, který obsahuje právě hřeben, nožík, rydlo, šídlo, břitvu, případně kousek kovu jako symbol, a také soupravu na rozdělávání ohně - ocílku, pazourek a troud.
Šaty, oblečení u žen
Ženská móda je tvořena dlouhým lehkým rouchem bez rukávů, sepnuté na ramenech sponami. Pro lepší představivost se jedná o válec o rozměrech 1,3 x 1,8 m, který si přehodíte přes hlavu. Pod tímto oblekem ještě nosí halenku s rukávy.
Obuv
Nejobvyklejší obuví naší doby jsou opánky - obuv vyříznutá z jednoho kusu kůže upevněná k noze řemínky. K výzdobě se používá různých výřezů. Při jiných příležitostech se také nosí i boty vyšší, které mají podrážku až 4 cm silnou.
Jaké materiály používáme k výrobě látek?
Běžně chováme domácí zvířata a na polích pěstujeme rostliny, proto se k výrobě oblečení na našem území mohou používat dvě suroviny - vlna a len.
Len
Len se běžně pěstuje na polích a tak jistě přemýšlíte, jak se dostane z rostliny příze? Postup výroby je docela zdlouhavý. Nejdříve musíme len sklidit, po odstranění tobolek se len máčí ve vodě a nechá se volně ležet až postupně za působení vody nebo rosy začne tlít. Nyní se začnou svazečky vláken uvolňovat ze stonku a my tato vlákna lámáním a potíráním zbavujeme dřevnatých částí a vyčesáváme kousky. Tím jsou vlákna připravena ke spřádání.
Vlna
A jak se postupuje u ovcí? Abychom získali potřebný materiál, musíme ovce ostříhat. To provedeme železnými nůžkami nebo pouhým vytrháváním. Potom se vlna zbavuje tuku praním ve vodě, pak se suší, cupuje, češe a tím je také připravena ke spřádání.
Spřádání příze
Řeknu Vám velmi zjednodušený postup - z chomáče rozčesané vlny nebo lnu vytaháváme postupně vlákna, která se za pomoci rotujícího vřetena s nasazeným přeslenem stáčejí do pevnější příze.
Barvení příze
- používáme např. borůvky, třezalku, dub a mnoho dalších.
Na našich látkách máme rádi pestrobarevné vzory. Základní barva vlny je bílá nebo hnědá. Za pomoci rostlin získáváme další odstíny, např. modrou, červenou, žlutou, fialovou nebo černou.

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo