Pro lovce megalitů jako jsem já představují Orkneje velice lákavý a poměrně obtížný cíl.

Po celkém snadné a dnes už jaksi "povinné" návštěvě Stonehenge je pro středoevropana nedostupné souostroví plné megalitických památek skutečnou lahůdkou, hodnou vynaloženého úsilí, času i prostředků. A tak jsem se jednoho zářijového dne památného roku 2000 po letu letadlem do Glasgowa s přestupem v Londýně, dlouhé cestě autem severním Skotskem a plavbě prvním ranním trajektem z přístavu Thurso ocitl s kamarádem Mirkem před pravěkou mohylou Maes Howe...
"Před dávnými časy zde uložen skvělý poklad. Šťastný člověk ten, který najde to velké bohatství. Hákon jednoruký odnesl poklad z tohoto vrchu".
Tak zní část jednoho z runových nápisů, vytesaných do kamenů uvnitř Maes Howe patrně ve 12 století n.l. , kdy se do hrobky vloupali Vikingové.
Ti zde také zanechali vytesané obrazce (draka, mrože a klubko hadů), ale vzali si celý poklad, a tak se nedovíme, co vlastně obsahoval.

Přestože vikingský vpád představoval ve své době akt vandalství, nacházíme dnes díky němu v Maes Howe nejrozsáhlejší sbírku tesaných vikingských runových nápisů na světě.
Maes Howe již existovala přes 3.500 let, když ji Vikingové zpustošili. Proto se předpokládá, že byla postavena někdy kolem 2.500 let př. n. l. Mohyla byla navršena na skalnatém pahorku uprostřed krajiny, která se příliš neliší od dněšní. Představuje jednu z nejkrásnějších pravěkých památek Orknejí a Skotska. Není odtud daleko ke kromlechu Ring of Brodgar a menhirům Stones of Stenness.
Mohyla je vysoká asi 7,3 m, kruhového půdorysu, v průměru má 35 m. Chodba dlouhá 11m vede do vnitřní komory, vysoké 4,6 m. Komora je pravoúhlá a je hluboko uvnitř kopce. V jedné její stěně je vchod, ale i v dalších třech stěnách se nacházejí čtvercové otvory asi 1 m nad zemí. Ty vedou do malých komor, ve kterých mohly být kdysi uloženy lidské ostatky.
Kvalita stavby z nasucho kladených kamenů je skvělá - bez použití malty k sobě některé bloky pasují tak přesně, že mezi ně nelze dodnes vsunout ani čepel nože. Odhaduje se, že stavba Maes Howe mohla včetně těžby kamene a jeho dopravy trvat celkem 39.000 pracovních hodin (tedy např. 39 mužů by ji stavělo 1000 hodin, tj. cca 42 dní).

Jelikož se původní obsah hrobky nedochoval, je těžké spekulovat o rituálech, které se zde odehrávaly. Vzhledem ke skutečnosti, že vchod směřuje k jihozápadu, se nabízí domněnka, že tvůrci Maes Howe zajímal zimní západ slunce. Za zimního slunovratu proniká světlo zapadajícího slunce chodbou a osvětluje vnitřní komoru. Místní tradice říká, že mohylu obýval velice silný zlý skřet Hogboy. Jméno je patrně odvozeno od jména Haugbuie, norského výrazu pro Ducha hrobky (co na to Ing. Kozák?).

©Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 2002

Fotogalerie:

Maes Howe
Maes Howe
Maes Howe
Maes Howe
Maes Howe
Maes Howe
Maes Howe
Maes Howe