Keltoi 1994-2017

venuseEncyklopedie pravěku

Libochovany - nález pokladu starého 4000 let

Při procházce se psem objevil muž u Libochovan na Litoměřicku 4 tisíce let starý poklad, který obsahoval mimo jiné zlaté a bronzové šperky. Podle archeologů jde o unikátní nález, v úterý ho představili novinářům. O víkendu poklad vystaví Regionální muzeum v Teplicích.

Bronzové sekerky, šperky a zlaté vlasové nádoby odkryli nejspíš divočáci, a to přímo na cestě nedaleko Tříkřížového vrchu v údolí Labe. Na tuto trasu běžně vyrážejí po zelené a žluté značce turisté.

Muž z Ústí nad Labem si předmětů všiml při procházce letos 1. května. Předměty posbíral a zalarmoval archeology z Teplic.

"Nález je výjimečný. Jde o teprve čtvrtý zdokumentovaný nález únětické kultury v našich končinách, kde byly pohromadě zlaté i bronzové předměty. První dva se navíc už ztratily," vysvětlil archeolog Jindřich Šteffl, který vzácný nález zpracovával.

libochovany-jindra-steffel libochovany

Celý článek a foto najdete zde: Šel na procházku se psem, na Litoměřicku našel poklad starý 4000 let

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo