Keltoi 1994-2017

slovanEncyklopedie Slovanů

Břeclav - nález bojovníka

Nález bojovníkaArcheologové u Břeclavi nenašli zemědělce, ale bojovníka
Unikátní nález si připsali na své konto archeologové z Masarykovy univerzity v Brně. Nedaleko Břeclavi objevili hrob bojovníka, pohřbeného se vzácným dvojbřitým mečem. Naposledy něco podobného našli v roce 1976.

„Unikátem je především skutečnost, že nebyl pohřben v areálu slovanského hradiště, ale u zemnice, vzdálené zhruba kilometr od velkomoravského centra,“ řekl Právu vedoucí výzkumu Jiří Macháček z Masarykovy univerzity.

Nález slovanského bojovníkaMeč vkládali staří Slované do hrobů nejváženějších mužů. V hrobu v polích byl dokonce vzácný dvojbřitý meč. Podobné se dovážely na Moravu z francké říše, později je dělali i domácí mistři zbrojaři.

„Byl to tedy jistě významný obyvatel, v hrobu měl ještě keramickou nádobu s pokrmy a dva nože. Co je záhadou, jsou dvě náušnice, které jsme našli v oblasti jeho pánve,“ upozornil Macháček. Hrob v sousedství zemnice, staroslovanského obydlí, navozuje domněnku, že tam muž žil.

Zdroj: novinky.cz

Tags: Břeclav , Pohansko

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo